Czy wiesz kim jesteś? #odkrywaniesiebie

Czy wiesz kim jesteś? #odkrywaniesiebie

Każda z nas niejednokrotnie w życiu zastanawia się kim jest i co robi tu na ziemi. W wieku kilkunastu lat patrzymy z nadzieją w przyszłość i myślimy o sobie w kategoriach marzeń, potem przez kolejne lata chcemy w te marzenia się wpasować, a później zderzamy się z rzeczywistością i jesteśmy z siebie dumne… Ta, chyba we śnie!? No właśnie, choćbyśmy nie wiem jak się starały i bez względu na ogrom naszych osiągnięć jesteśmy z reguły co najwyżej średnio zadowolone z siebie. Wciąż czegoś od siebie wymagamy, wciąż też w czymś niedomagamy i jest nad czym popracować. I bardzo dobrze, ale czy na pewno spełniamy nasze powołanie i plany, które wyrażają nasze obecne aktualne pragnienia czy tylko te sprzed lat? Czy nie utknęłaś przypadkiem w wizji siebie kiedy miałaś lat 5/10/15 mniej i w jakiś sposób ciągle wracasz i  porównujesz się właśnie do siebie bądź kogoś w tym wieku?

 

Żaden człowiek nie został stworzony raz i koniec. Każdy rozwija się fizycznie,psychicznie i emocjonalnie, duchowo. Każdy jest powołany do wzrostu. Doświadczenia, nasze przeżycia też nas kształtują. Jednak z wiekiem mamy tendencję do odpuszczania tego rozwoju, osiadania na laurach zdobytego wieku i rozwijamy się tylko w takim zakresie na jakie pozwala nam subiektywne poczucie przyjemności czy odpoczynku. Czyli czytanie, podróżowanie, spotkania z przyjaciółmi, sport, pasje. To wszystko tak, ale wyłącznie jeśli nie wymaga za dużo wysiłku i daje max przyjemności przy minimum czasu. Tak zgodnie z dzisiejszą kulturą instant. Wszystko ma być łatwe, lekkie, przyjemne i na już! Tymczasem to wyłącznie wartościowe rzeczy, sprawy wymagają wysiłku. Nasze społeczeństwo i my sami nie cenimy za bardzo tego co przychodzi nam zbyt łatwo. Może dlatego nasze spojrzenie na siebie jest takie krytyczne, bo mniej lub bardziej świadomie dochodzimy do wniosku, że za mało wysiłku wkładamy we własny rozwój?

W tym artykule i w kilku kolejnych pokażę Ci jak na nowo spojrzeć na siebie, jak zobaczyć miejsca do poprawy i przede wszystkim będę chciała żebyś dostrzegła to z czego możesz być dumna, co jest Twoją mega mocną stroną.  Masz możliwość spojrzenia na siebie pod innym kontem, może po raz pierwszy od dawna bez różowych, albo …szarych okularów. Poszukasz prawdy o sobie. Nie będzie to żadne czary mary, medytacje, oddychanie czy szukanie w sobie punktów "m". Obiecuję Ci za to ciężką pracę, przekroczenie granic Twojego komfortu i budowanie na nowo siebie, swojego obrazu. Kawałek po kawałku, kamień po kamieniu.

 

“Odnalezienie tej wyjątkowej tożsamości jest problemem,
od którego zależy nasza

egzystencja, pokój i szczęście.”

Thomas Merton.

Dlaczego powinniśmy dążyć do głębszego poznania siebie? Nie po to by mieć wiedzę, ale po to by móc tę wiedzę zweryfikować w doświadczeniu i w odniesieniu do relacji z innymi i z …Bogiem. To doświadczenie ma Cię dotknąć i przemienić.  W innym wypadku będzie to tylko bezużyteczna wiedza, jak informacja w szkolnej gazetce na ścianie, której nikt nie czyta, ba! Nawet nikt na nią nie spogląda! Konieczne jest doświadczenie, odczucie duchowe i emocjonalne, ponieważ dzięki temu będziesz mogła zapoczątkować zamianę, ukierunkować swoje pragnienia na nowo.

Mówimy, że każdy jest kowalem swojego losu. Czy to oznacza że jesteśmy tworami samych siebie? Absolutnie nie! To, że znajdujesz się w tym miejscu swojego życia gdzie teraz i jesteś tym kim jesteś to DAR. Złudzeniem jest przekonanie, że to kim jesteśmy jest wyłącznie naszą zasługą i ma źródło w nas.


Na początek naszej drogi odpowiedz sobie na dwa pytania:

  • Jaka jest Twoja wartość jako osoby? Nie chemia zawarta w organizmie, ale ile TY jesteś warta?
  • Czy jesteś szczęśliwa i radosna z powodu uświadomienia sobie tego kim jesteś?

Odpowiedź na te pytania to nasz punkt wyjścia do odkrycia prawdy o obrazie nas samych. Czyli o zdjęciu nas samych jakie nosimy w sercu. Nie o tym co opowiadamy innym, ale jak widzimy siebie kiedy staniemy w prawdzie, bez masek. Jest to moment zejścia do głębi Twojego serca i zmierzenie się z lękami, strachem, może nieznanym obszarem.  Jeżeli obraz jaki nosisz nie napawa Cię dumą i radością, jeśli ciągle masz do siebie pretensje, żal, jeśli wciąż słyszysz od bliskich, że nie jesteś dobra w tym czy tamtym, albo pracodawca nie jest zadowolony z twojej pracy, mimo wysiłków jakie z siebie dajesz, to ten cykl artykułów jest dla Ciebie. Mam dobrą wiadomość, bo to zdjęcie, jest tak naprawdę … płaskorzeźbą i możemy spojrzeć na siebie pod innym kontem, z innej perspektywy. Oznacza to, że obraz nas samych nie jest na stałe utrwalony, możemy go zmienić. Choć jest zakorzeniony w naszej świadomości i podświadomości, to część obrazu/ płaskorzeźby jest dynamiczna i się zmienia. Zatem jest nadzieja! 🙂

“Niewłaściwy obraz samego siebie okrada Cię z energii i koncentracji uwagi
potrzebnych w kontaktach z innymi ludźmi.”

Josh McDowell

Tyle z teorii na dzisiaj w weekend dalszy ciąg, a teraz zapraszam Cię do pobrania materiału do ćwiczeń.

Kliknij TUTAJ,

pobierz i przepracuj!