Małżeńskie zamyślenie cz.10 Gdzie TY Kajusie, tam i ja Kaja – czyli europejskie małżeństwo na odległość

Małżeńskie zamyślenie cz.10 Gdzie TY Kajusie, tam i ja Kaja – czyli europejskie małżeństwo na odległość

 20150510_171957 Uczestniczę ostatnio w kilku forach i grupach dyskusyjnych, (a właściwie zaglądam do nich rzadko się wypowiadając) o tematyce małżeństwa, relacji, trudności w związkach… I zaobserwowałam, że w każdej z nich prędzej czy później pojawia się jeden temat, a czasem kilkukrotnie powraca co oznacza, że jest ważny i nurtujący dla większości z nas żyjących w stałych związkach. Tym tematem jest emigracja zarobkowa. Realia w naszym kraju uniemożliwiają godziwe życie wielu rodzinom. Jeszcze jak nie ma dzieci, to można zacisnąć zęby i uciułać dosłownie kilka groszy na jakiś wakacyjny wyjazd za granicę, ale jak pojawiają się dzieci, to zaczynają się schody. Potrzebne większe mieszkanie, bo jak pomieścić się w jednym pokoju? Dzieci to worki bez dna więc potrzebne są kosmetyki i ubranka, zabawki i czaso-umilacze dla maluchów najlepiej edukacyjne i koniecznie już w życiu prenatalnym. Jedzenie tylko bio i eko, bo musimy zapewnić jak najlepszy start w każdy możliwy sposób dlatego jeszcze przed poczęciem szukamy przedszkola i szkoły podstawowej (najlepsze liceum wybieramy dopiero w przedszkolu, w końcu nie można przesadzać…) i zastanawiamy się nad zajęciami dodatkowymi jak nauka języków, gry na instrumencie, plastyka, taniec, gra w piłkę. Czy to złe, czy to zbyt dużo? Może trochę, ale przecież każdy normalny rodzić chce dać swojemu potomstwu to czego nie dostał sam, chce żeby miało lepszy początek w życiu.

20150418_084823

Jaka jest tego cena?

  W kraju, w najlepszym wypadku wychowanie przez opiekunki lub dziadków i weekendowe spotkania z rodzicami, którzy w tym czasie marzą o świętym spokoju, a nie o wychowaniu i edukowaniu dzieci. Nie wspominając o zabawie, rozmowie i budowaniu prawdziwej trwałej więzi. A jak pojawiają się problemy wychowawcze, to przynajmniej mamy pieniądze, aby zapewnić dodatkową opiekę… psychologa i psychiatry dziecięcego.

I jeśli tak wygląda ta lepsza wersja, to jak tragicznie MUSZĄ wyglądać pozostałe!

Z reguły jeden z małżonków wyjeżdża za granicę, teoretycznie drugi ma dołączyć po kilku tygodniach czy miesiącach, ale jakoś zazwyczaj jak grzyby po deszczu piętrzą się trudności i ten czas się przedłuża, aż w końcu „wspólnie” podejmują decyzję, że przemęczą się w rozłące kilka lat, a potem już na zawsze będą razem. Wiele par startuje od tego właśnie miejsca, a jeszcze więcej z nich szczerze wierzy, że będzie dobrze, że jakoś się ułoży, że rozłąka, tylko ich scali, bo zatęsknią za sobą, a już na pewno będzie spokojniej, bo nareszcie starczy kasy do końca miesiąca.

Tymczasem rzeczywistość przytłacza i przerasta nawet najbardziej kochających się ludzi, a właściwie to obnaża każde słabe miejsce związku.

Jeśli małżeństwo darzy się prawdziwym uczuciem, podejmuje właściwe dla relacji decyzje i oparte jest na wspólnych ważnych wartościach, to dość szybko pieniądze okażą się jednak mniej ważne niż oni sami dla siebie i WARTOŚĆ BLISKOŚCI WSPÓŁMAŁŻONKA wygra!

20150509_193615

A co jeśli jednak nie? Jeśli stłumimy, tęsknotę i potrzebę bliskości i będziemy to przykrywać pod maską hardości i zosiosamisizmu?

Pojawiają się zagrożenia: depresja, poczucie osamotnienia, poczucie bezużyteczności, narastająca tęsknota, organizowanie sobie życia bez tej drugiej osoby, otwieranie serca na kogoś innego niż współmałżonek i uleganie złudzeniu, że to nic takiego, zamykanie przestrzeni swojego serca dla współmałżonka, bo tak czasami łatwiej poradzić sobie z tęsknotą i bólem rozstania, „oduczanie” się drugiego człowieka, jego/jej nawyków, zachowań, codziennych reakcji i tak w nieskończoność można wyliczać. Jeśli w końcu uda się po tych kilku latach na nowo połączyć, to trzeba się liczyć z koniecznością pokonania wyzwań… prawie takich jakie czekają nowożeńców. Czy to nie nazbyt duże uogólnienie? Może to przesada? Wróćmy zatem do pojęć:

Małżeństwo – związek osób zatwierdzony prawnie, religijnie lub społecznie. Nierozerwalnie łączy się z prowadzeniem wspólnego domostwa, prokreacją i socjalizacją dzieci. Zakłada się, że małżonków powinien łączyć silny związek uczuciowy. Celowo nie przytaczam słów z Katechizmu czy Prawa Kanonicznego, bo małżeństwo nie jest „wymysłem” chrześcijan, ale realizacją głębokich naturalnych potrzeb człowieka do trwania w pięknej, trwałej relacji i do wspólnego budowania (przyszłości, domu, rodziny… ).

Czy w tym świetle emigracja jednego z małżonków nie naraża na niewypełnienie jednej z cech-funkcji małżeństwa? Czy zamiast coraz piękniejszego wspólnego życia nie zmusza do ponownego wejścia w emigracyjną samotność? Czy warto ryzykować i wybrać realizację zapewnienia bezpieczeństwa ekonomicznego kosztem pozostałych aspektów takich jak trwała relacja, bliskość psychiczna, fizyczna, wspólne wychowywanie dzieci i ich socjalizacja? Prawidłowej odpowiedzi nie ma. Chyba…

Jestem jednak pewna, że jeśli kiedykolwiek zdecydujemy się na zarobkowy wyjazd za granicę, to tylko i wyłącznie razem!

 20150503_131540
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
pl_PLPolish
pl_PLPolish

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij