Dążenie do szczęścia czy do zaspokojenia popędów?

Dążenie do szczęścia czy do zaspokojenia popędów?

Witaj 😉

dzisiaj mam do Ciebie pytania: Czy chcesz być szczęśliwy/a? Jeśli nie to możesz podarować sobie dalsze czytanie, ale myślę, że 99% ludzi wszystko co robi w życiu, kierują się potrzebą bycia szczęśliwym. Problematyczna jest tylko różnica, w tym, co stanowi dla każdego z nas szczęście.

 Kolejne moje pytanie brzmi: jak bardzo chcesz być szczęśliwy/a? Czy pragniesz ogromnego szczęścia, które Cię powali na kolana, czy małego, maleńkiego, takiego, którego prawie nie widać, ale Tobie wystarczy, że wiesz o jego istnieniu?

tulipany_swieca

Pytam bo ostatnio z kimś rozmawiałam, z kimś kto jest przekonany o swojej nieomylności, ale jak zaczął mówić o pragnieniach, marzeniach, szczęściu, to jego pewność siebie zmalała. A kiedy powiedział, że jemu wystarczy tylko odrobina, okruszek szczęścia. To coś we mnie zawyło, że ja chce być baaaardzo szczęśliwa i nie wystarczą, mi namiastki, złudzenia, o jakich on mówił. Co więcej nie pozwolę, na to, żeby ktoś zepsuł, zaburzył mi wizję mojego (naszego) szczęścia. Nie zgadzam się na namiastki. Wszystko albo nic!

  W styczniu pisałam o zbieraniu codziennych okruchów szczęścia, ale to nie to samo co zadowalanie się namiastkami! Drobne przyjemności, radości rozpromieniające pochmurne dni budują to moje poczucie dużego szczęścia, jakiego doświadczam i które się spełnia, ale nie stanowią sensu same w sobie, bo to tylko przyjemności.

drzewo_jablon

W takim razie w jaki sposób odróżnić czy ktoś dąży do przyjemność czy do szczęścia? Gdzie jest granica, skoro nie mamy prawa osądzać innych i porównywać się z nimi, a z drugiej strony ważny jest przykład, który możemy czerpać? Nie wymyśliłam jednak nic ponadto co już wiadomo od 2000 lat : „Poznacie ich po owocach” * Jeśli widzimy spokojnego, radosnego człowieka, z którym chce się ciągle rozmawiać, który z radością dzieli się swoją wiedzą i umiejętnościami, a jego/jej życie sprawia wrażenie spójnego, bez szarpania się i walki o odpowiedź na pytanie : Jak żyć, co ze sobą zrobić? Jeśli przykład jaki daje jest dobry, a słowa jakich używa w kontaktach z ludźmi nie ranią ich, a wręcz budują, to chyba w takim wypadku można by podejrzewać, że nie kieruje się taki ktoś chwilowymi popędami, ale stara się osiągnąć równowagę psychiczna, emocjonalną. A to z kolei wymaga pewnego wysiłku, czasem wyrzeczenia, ale takiego dobrego, które pomaga rozwijać osobowość, hart ducha i stawanie się lepszym człowiekiem. Czy zatem człowiek kierujący się wyłącznie popędami byłby zdolny do tego rodzaju wysiłku? Jestem pewna że nie, a już na pewno nie długofalowo… Pozwólcie, że wyciągnę z tego taki daleko idący wniosek:

O prawdziwym szczęściu możemy mówić, jeśli jest ono pomnażane.

Bez względu na to jak małe czy duże jest to szczęście, zawsze powinno nas wzywać do tego, by się nim dzielić!

swieca2

W kolejnym poście powrót do naszych rozważań o trudnościach w komunikacji – ZAPRASZAM!

*Mt 7,16
Optimization WordPress Plugins & Solutions by W3 EDGE
pl_PLPolish
pl_PLPolish

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij